ZHI BAI DI HUANG DING (40)

(základní výslovnost DŽI BAI DI CHUANG DING)

Směs podle fyziologie TČM podporuje funkce a mechanismy okruhu ledvin, působí na horko z nedostatečnosti YIN ledvin, vyživuje dráhu ledvin, dráhu jater, esenci a energii (noční močení, časté močení, únik moči při kašli a smíchu, únik moči při chůzi a námaze, v závažných případech samovolný únik moči, noční pomočování, nucení na močení, pocit plného močového měchýře, sklon k bolestivému močení, občasnému pálení při močení, ke zbytkové moči, pocitu nedostatečného vyprázdnění, ukládání kyseliny močové, výtoky u žen, výtoky z močové trubice u mužů, plísně nohou). Pokud je slabý YIN ledvin, YANG nadměrně stoupá (návaly horka, návaly horka v přechodu, pocení, pocity horka, neklidné nohy, pocit horkých chodidel, zvuky v uších, noční pocení, červenání obličeje, sklon ke kazivosti zubů, vypadávání zubů, naběhlým dásním). Okruh ledvin v TČM řídí projevy v sexuální oblasti (suché sliznice, suché sexuální cesty, bolesti při sexu, krvavý výtok při či po sexu, nedostatečná chuť k sexu, oslabené či nedostatečné sexuální funkce z nedostatečnosti esence a energie ledvin, noční výron semene, předčasný výron semene při sexu). YIN ledvin vyživuje kosti a klouby, kolena a bederní páteř (řídnutí kostí, motání hlavy, nestabilita při chůzi, slabost nohou, slabost kolen, bolesti a blokády bederní páteře). Horko z nedostatečnosti ledvin zneklidňuje duševní energii (neklidný spánek, mnoho snů, bušení srdce, nespavost). Okruh ledvin a jater v TČM harmonizuje menstruaci (bolesti při menses, nepravidelný cyklus, bolesti v bedrech, výtoky) a podporuje početí dítěte a vyživení plodu (problémy s početím a s udržením plodu).

ZPĚT

Směs má široké působení v organismu. Je zaměřena zejména na stav, kdy z nedostatečnosti YIN těla a ledvin vzniká horko (horko podporuje i vznik zánětů, výtoků, zahušťuje, vysušuje, způsobuje neklid apod. (fyziologie TČM). K nejznámějším účinkům této směsi patří působení proti ukládání kyseliny močové, působení proti zánětům močového měchýře, tmavé moči, bílkovině (vyšetření moči) a přemnožení bakterie E. coli (viz též směs č. 43 NIAO SHI JUE RE DING), upravuje močení (močení v noci a časté močení, únik moči), posiluje potenci a sexuální funkce, působí na produkci spermií (počet i pohyblivost), působí na chronické výtoky, hormonální návaly horka (nejen u žen, ale i u mužů), působí proti osteoporóze. Další příznaky, na které působí, jsou bolesti pat, neklidné nohy, chronické kožní plísně nohou, pocit horkých chodidel (výraznější než u směsi č. 39 LIU WEI DI HUANG DING), návaly horka, pocení, noční pocení, suchá kůže, sucho v ústech, chronické bolesti zubů, neklid, přecitlivělost, podrážděnost. Působí proti dispozici k vysokému krevnímu tlaku (rodinná dispozice). Dobře se kombinuje s dalšími směsmi. Udržuje zdraví a působí proti předčasnému stárnutí (oddálení příznaků stárnutí).

Viz též odkaz směs č. 74 ZHI BAI YU NU TIAN a obě směsi se mohou střídat během dne.

Při bolestech v bedrech (v kříži) je možné tuto směs střídat během dne se směsí č. 102 SHEN ZHI FU DING a případně i se směsí č. 106 SHEN ZHU JI QIAO DING nebo se směsí č. 96 DA BU YUAN JIAN. Viz též směs č. 97 JI ZHUI GU DING. Viz též směs č. 103 GU AN FANG.

U závažných nemocí viz směs č. 114 RE SHANG YING YIN a směs č. 116 XI JIAO DI HUANG TANG.

Viz též směs č. 95 FA TUO BU ZHANG DING.

Všechny vybrané směsi se mohou střídat během dne.

Tato směs není vhodná u akutního nachlazení a virózy, zde je vhodná směs č. 23 QING YING XUE FEN DING. Dále směs č. 24 HAN CHU RE BU TUI, směs č. 25 BAI HU TANG a směs č. 112 QING WEN BAI DU YIN při virózách, chřipkách a virových infekcích.

Je též velmi vhodné dlouhodobě posilovat imunitu a preventivně užívat i směs č. 22 WEI FA BING QIAN FU (včasné užívání této směsi také ochraňuje organismus před virózami, chřipkou a virovými infekcemi).

Jak postupovat při virózách a nachlazení (výběr, kombinování směsí a způsob užívání), viz odkaz – Virová onemocnění a nachlazení. Viz též odkaz – Alergie.

Podrobnější vysvětlení celkového stavu, další důležité informace, vhodné použití dalších směsí, způsob užívání a dávkování naleznete přímo u podrobného popisu této směsi (PDF).

Tato směs je zcela bez vedlejších účinků, nelze se jí předávkovat a vhodná je i v těhotenství. Není určena pro malé děti (cca do 5 let). Můžete ji užívat i tehdy, pokud trpíte jen jediným, zde uvedeným projevem. Dávkování se odvíjí od závažnosti projevů, čím je stav závažnější, tím je dávkování vyšší. Více informací o dávkování zde.

Směs má výborné preventivní účinky – viz též odkaz – Prevence v tradiční čínské medicíně („léčit nemoc dokud ještě nevznikla“).

Je vhodné také vyhledat konkrétní obtíže, které Vás trápí – viz odkaz - Hledání podle obtíží.

A viz též odkaz – Programy terapeuticky zaměřené na konkrétní obtíže a onemocnění.

Viz též SAN BAO® PROTEIN.
Viz též SAN BAO® vitaminkomplex.
Viz též SAN BAO® mineralkomplex.
Viz též Program na redukci hmotnosti.
Viz též Program pro navýšení hmotnosti.

Směs lze zakoupit například zde